Przed zabiegiem

O czym należy pomyśleć i o co zadbać?


Żeby planowany zabieg przebiegł był jak tylko jest to możliwe bezpieczny, przed jego wykonaniem należy przeprowadzić rutynowe badania w których można uwidocznić ewentualne nieprawidłowości i przeciwwskazania. Szczególnie ważne jest to w przypadku pacjentów starszych lub cierpiących już na jakieś choroby.


Są to badania krwi obejmujące morfologię i badanie biochemiczne oraz echokardiografia. Można też wykonać badanie moczu. Powinny być one wykonane tydzień lub krócej przed planowanym zabiegiem, tak żeby przedstawiały aktualny stan zwierzęcia.


Oczywiście pacjent zakwalifikowany do operacji powinien mieć także aktualne szczepienia i być odpowiednio zabezpieczony przed pasożytami.

Rola właściciela

Jak opiekować się pupilem przed i po zabiegu?



Przed zabiegiem

Dzień przed zabiegiem podajemy ostatni posiłek ok godziny 18 i nie karmimy zwierzęcia więcej przed zabiegiem, głodówka powinna trwać 12h.
Pozostawiamy stały dostęp do wody.

Po zabiegu

Jakiś czas po zabiegu zwierzak będzie dochodził do siebie. W tym czasie należy zapewnić mu spokój i ciepło, można na przykład przykryć go kocem itp.
Ważna jest także obserwacja, zwierzę może zrobić sobie krzywdę próbując zbyt gwałtownie wstać, dlatego lepiej mieć oko na sytuację.
Po zabiegu jeszcze jakieś 12h nie podajemy karmy, ponieważ jest ryzyko wystąpienia wymiotów. W późniejszym czasie należy dbać o ranę pooperacyjną i kontrolować jej stan.

Copyright ©2021 Nazwa Firmy, All Rights Reserved.
free website
built with
kopage